info@umuterenerdogdu.com +90 501 331 00 35

Endoskopik İşlemler

 Hastalarıma gastroskopi, kolonoskopi ve rektoskopi işlemlerini yapıyorum. 

 Gastroskopi, sindirim sisteminin üst kısmının (yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı) görüntülenmesini sağlayan endoskopik bir işlemdir.  Bu işlem sayesinde aynı zamanda doku örneklemesi ve endoskopik girişimler de yapılabilmektedir. Genellikle mide ağrısı, yanma, şişkinlik,  Reflü şikayetleri, ağrılı yutma durumlarında , mide-on iki parmak ülseri, geçirilmiş mide cerrahisi sonrası, mideye balon- botox uygulaması vb. sebeplerle bu işlem yapılabilmektedir. İşlem sedasyon altında yapılmakta olup, ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

 

 Kolonoskopi, sindirim sisteminin alt kısmının anüsten girilerek, bağırsağın başlangıcı olan çekum olarak adlandırılan kısmının incelendiği endoskopik işlemdir. Bu işlem dışkılama alışkanlıklarında değişiklik olanlarda, kanser şüphesi olanlarda, kansızlık durumlarında, gaitada gizli kan testi pozitif olanlarda, inflamatuar bağırsak hastalığı durumlarında yapılabilmektedir. Kolonoskopide polip saptanması durumunda polipten alınan biyopsi sonucuna göre hastaya yapılacak takip programı planlanır. İşlem öncesi bağırsak temizliği gerekmektedir, işlem yaklaşık 20-30 dakika kadar sürmektedir.  

 

 Rektoskopi, sindirim sisteminin son 30-40 cm’nin incelendiği endoskopik işlemdir. İşlem öncesi bağırsak temizliğine gerek duyulmaz. Bu işlem hemoroidal yakınmalar, anal fissür, perianal fistül gibi bağırsağın son kısmına ait problemi olanlarda önerilen bir işlemdir. İşlem yaklaşık 5-10 dakika sürmektedir.